fbpx

Rahim Çizilmesi

adım adım mutluluğa.

Rahim Çizilmesi Nedir?

Daha önce tüp bebek tedavisi gören ancak başarısızlıkla sonuçlanan hastaların tüp bebek tedavisinde gebelik şansını artırmak için tercih ettiği işleme rahim çizilmesi denir. Embriyonun rahme tutunmasını kolaylaştırmak için uygulanan işlem endometrial biyopsi olarak da bilinir.

Rahim çizilmesinde amaç hasarlı rahim dokusunu onarmaktır. Bu şekilde transfer edilecek olan embriyonun yeni dokulara tutunma şansı yüksektir. Yapılan çalışmalarda gebelik oranını artırabileceğini kanıtladığından dolayı tüp bebek tedavisinde embriyonun transferinden bir ay önce yapılmaktadır.

Rahim Çizilmesi Nasıl Yapılır?

Histeroskopi veya biyopsi aletleri ile uygulanan rahim çizilmesi işleminde rahim içi dokusu hafif bir şekilde çizilir. Vücut dokularının yaralanmaya verdiği karşılığı rahim içi dokusu da verir. Yani bu çizilme sonrasında iyileşme süreci başlar. Bu onarım sonunda embriyonun tutunma şansı da artar.

Rahim Çizilmesi Kimlere Uygulanır?

  • Tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanan hastalara
  • Tüp bebek tedavisinde rahim duvarı kalınlığı sağlanamayan ve rahim inceliği olan hastalara
  • Yumurta ve embriyo kalitesi iyi olduğu halde embriyonun tutunamadığı durumlarda
  • Rahimde herhangi bir sorun olmadığı durumlarda
  • Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yetersiz olduğu durumlarda uygulanır.

Rahim Çizilmesi ile Gebelik Şansı Artıyor mu?

Tüp bebek tedavisinde rahim kalınlığı en önemli etkenlerden biridir. Embriyonun tutunabilmesi için rahim duvarının sağlıklı olması gerekir.

Gebelik şansının artırılması için rahim çizilmesine ait çalışmalar Avrupa İnsan Üremesi ve Embriyoloji Derneğine (ESHRE) sunulmuş ve gebelik ihtimalini artırdığı bildirilmiştir.


Rahim Çizilmesi İşlemi Ağrılı mıdır?

Anestezi uygulanmadan gerçekleştirilen rahim çizilmesinde hastaya ağrı kesiciler verilir. İşlem olurken hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Hastaların çoğu işlem olurken hafif düzeyde bir ağrı olduğunu belirtiyor.

Rahim Çizilmesi Ne Zaman Yapılır?


Rahim çizilmesi işlemi tüp bebek tedavisinden ya da dondurulmuş embriyo transferinden 2 hafta önce yapılır. Bu hafta en uygun zamandır çünkü kadının yumurtlamasından sonra adet döneminden öncedir.
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram