fbpx

Klinefelter Sendromu

adım adım mutluluğa.

Klinefelter Sendromu

Genetik bir hastalık olan Klinefelter Sendromunda erkeklerde fazladan bir X kromozomu bulunur. Azospermi olan erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır.

Doğuştan olan bu durumda anne ve babanın hücreleri birleşirken babaya bağlı olarak babanın hücrelerinde fazla bir genetik madde katılır. Nedeninin ne olduğu tam olarak bilinmeyen bu sendromda iki tane olması gereken cinsiyet kromozomu 3 adettir. XY olması gereken bu genetik yapı Klinefelter sendromu taşıyanlarda XXY olarak görülür.

Klinefelter hastalığı iki türde olur. İlki hücrenin genetik maddesinde görülen pür klinefelter sendromu, diğeri ise hücrenin bir kısmında %10’luk bölümünde görülen mozaik karyotip denilen türdür.

Klinefelter Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Bu sendromu taşıyan erkeklerde genellikle büyük göğüsler, erkek infertilitesi ve hipogonadizm adı verilen durum gözlenir. Sendromun belirtileri ve yapısı herkeste aynı şekilde görülmese de bazı erkekler dar omuzlu, kısa gövdeli, uzun bacaklı ve uzun ince bir yapıya sahiptirler.

Klinefelter sendromu olan bazı erkeklerde ergenlik döneminde ergenliğe girememe sorunu olabilir. Bu şekilde hastaneye başvuran erkeklere hormon tedavisi uygulanır. Testis boyutları küçük, gonadotropin hormon seviyesi yüksektir. Bu erkeklerde azospermi genellikle karşılaşılan bir durumdur. Mozaik karyotip türü olan klinefelter sendromlu erkeklerde bazen sperm de görülebilmektedir.

Klinefelter Sendromu Testi

Klinefelter sendromu testi genetik bir testtir. Tanısı hastadan alınan kan örneğinde kromozom genetik yapıları ayrılarak yapılır.

Genelde çiftler çocuk sahibi olamadıkları zaman doktora başvurduğunda yapılan testler sonucu ortaya çıkar.

Klinefelter Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Klinefelter sendromunun bir tedavisi ne yazık ki yoktur. Genetik bir durum söz konusu olduğu için vücuda ait hücrelerde taşınan genetik yapının değiştirilmesi mümkün değildir. Uygulanan yöntemler var olan sendromun etkisini ortadan kaldırmaya veya azaltmaya yöneliktir.

Klinefelter Sendromu olan erkekler doğal yolla bebek sahibi olmasa da tüp bebek tedavisi ile olabilirler. Bunun için klinefelter sendromu olan hastaya Mikro TESE ameliyatı yapılarak sperm toplanır ve bu spermler mikroenjeksiyon yapılarak tüp bebek tedavisi uygulanır.

Kleinfelter sendromu olan hastaların erkek çocuklarında da bu sendrom görülebilir. Bu sebeple tüp bebek tedavisi yapılırken çiftlere genetik danışmanlık verilmeli, embriyo transfer edilmeden önce genetik incelemesi mutlaka yapılmalıdır.

0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram