fbpx

Sperm DNA Hasarı

Asla Umudunu Kaybetme...

Sperm DNA Hasarı Nedir?

Spermin döllenme kapasitesinin azalmasına neden olan ve spermin iç kısmında hasarlanmanın olması durumuna Sperm DNA Hasarı denir.

Sperm DNA Hasarını yapılan sperm testinde belirlenemez. Sperm testinde spermin sayısı, hareketliliği, normal görünümlü olan sperm oranı belirlenir. Sperm DNA Hasar testi ise spermin DNA zincirindeki hasarları yani spermin kalitesini belirler.

Sperm DNA hasarı özel durumlarda gerekli görülen testle belirlenir. Sperm testi bozuk olan vakalarda görülebileceği gibi sperm testi normal olan hastalarda da yüksek oranda sperm DNA hasarı görülebilir.

Sperm DNA Hasarı Neden Olur?

Spermin kalitesini etkileyen birçok faktör olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Bunların en başında sağlıksız yaşam koşulları gelmektedir. Sigara, alkol kullanımı, kafein tüketimi, radyasyona maruz kalmak, bazı ilaçlar, enfeksiyonlarda sebep olmaktadır. Uzun süreli bilgisayar kullanan, kimyasal ile çalışan veya sıcak ortamda çalışan meslek sahiplerinde de sperm DNA hasarı görülmüştür.

Ayrıca spermin tam olgunlaşamaması veya proteinlerin eksik düzenlenmesi de DNA zincirinde hasara sebep olabilir.

Sperm DNA Hasarı Tedavi Edilebilir Mi?

Günümüzde Sperm DNA Hasarını tedavi edecek bir yöntem henüz bulunamamıştır. Fakat hasara sebep olan bazı faktörleri hayatınızdan uzaklaştırarak bir katkıda bulunabilirsiniz. Sigara ve alkol tüketimi varsa bunları bırakabilir, sağlıklı beslenmeye geçebilirsiniz. Enfeksiyon söz konusuysa bununla ilgili tedaviye başlayabilirsiniz.

Sperm DNA hasarı olan hastalar için sperm seçme yöntemleri uygulanıp kaliteli sperm seçilerek mikroenjeksiyon yöntemiyle döllenebilir. Bu şekilde bebek sahibi olma şansı artırılır.

Sperm DNA Hasar Testi Ne Zaman Yapılır?

  • Tekrarlayan tüp bebek denemelerinde.
  • Tekrarlayan düşüklerde.
  • Embriyo gelişiminde sorun yaşanması durumunda.
  • Sebebi açıklanamayan infertilitede yapılır.
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram