fbpx

Ultrason

adım adım mutluluğa.

Ultrason Nedir?

Yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı görüntüleme yöntemine ultrason denir. Bebeğin kontrolü için kullanılan bu teknoloji radyasyon ışını içermediğinden hiçbir yan etkisi yoktur.

Ultrason Neden Yapılır?

Ultrason teşhislerde kolay ve hızlı bir şekilde sonuç vermektedir. Bebeğin kemik ölçümleri, kafa çevresi, ense kalınlığı, hangi haftada olduğu gibi birçok takip ultrason ile yapılmaktadır. Ayrıca 14.-18.hafta arasında bebeğin cinsiyeti de belirlenebilmektedir.

Bebeğin tüm organ ve oluşumlarının detaylı bir şekilde incelendiği ayrıntılı ultrason mutlaka bu konuda özel eğitim almış hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu ayrıntılı ultrason bebeğin organ gelişiminin tamamlandığı 18.24.haftalar arasında yapılmalıdır. Bu ayrıntılı ultrasonun diğer ultrasondan farkı daha çok zaman almasıdır.

Ortalama ultrason incelemesi 30-45 dakika sürmektedir. Bebeğin kafa içi yapısı, yüzü, boynu, göğüs kafesi, kalbi, karın boşluğu organları, genital bölgesi, kolları, bacakları ve omurgası ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Bebekte görülebilecek doğumsal kusurların tespiti, bazı genetik hastalıklarda ortaya çıkabilecek anomaliler varsa saptanıp incelenir.

Dört Boyutlu Ultrason

Geleneksel siyah beyaz yani iki boyutlu ultrason inceleme özelliğinin yanı sıra renkli doppler özelliğiyle de damar yapılarının incelenmesine, 3 boyutlu olması ile daha anlaşılır olma özelliğine sahiptir.

İki boyutlu ultrasonda bebeğin el ve ayak parmaklarını tam anlamıyla inceleyebilmek mümkün değildir. Aynı zamanda yarık damak ve dudak anomalilerini saptamakta zordur. Ancak 4 boyutlu ultrason bebeğe ait anomalilerin saptanmasında daha etkilidir.

0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
camera-video
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram