fbpx

Tüp Tıkanıklıkları

adım adım mutluluğa.

Tüp Tıkanıklıkları Nedir?

Rahmin her iki tarafından çıkarak yumurtalıklarla bağlantı sağlayan tüplere fallop tüpleri denir. Sağ ve sol yumurtalıktan her ay bir adet yumurta bu tüplerden geçer ve rahmin içerisine gelir. Eğer tüplerde bir tıkanıklık varsa ya da fonksiyonlarda bozukluk söz konusuysa buna tubal faktör denir. Kısırlığın en sık görülen sebeplerinden biri olan tüp tıkanıklıkları tanısı için rahim filmi yani HSG (histerosapingografi) yapılır.

Tüp Tıkanıklıkları Belirtileri Nelerdir?

Genelde kadınların birçoğu kısırlık nedeniyle başvurana kadar tüplerin tıkalı olduğundan haberdar değildir. Bazı kadınlarda adet ağrıları çok fazla olur veya kasık ağrıları ile doktora başvururlar.

Endometriozis sorunu yaşayan ya da geçirilen bazı enfeksiyon hastalıklar geçiren hastalarda da tüp tıkanıklıkları görülebilir.

Tüp Tıkanıklıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim filmi ile tüp tıkanıklığı tanısı konduktan sonra tedavi için laparoskopi yöntemi tercih edilir. Rahim filminde tıkalı olarak adlandığımız tüpler sıvı dolu ve şiş bir haldedir. Tüp bebek tedavisi öncesinde tüpün laparoskopik çıkarılması veya tüpün rahimle bağlantısının kesilmesi önerilir. Bu şekilde gebe kalma oranı daha da artacaktır.

Tüp Tıkanıklıklarının Nedenleri Nelerdir?

  • Genital enfeksiyonlar
  • Pelvis ya da karın içi ameliyatlar
  • Dış gebelik geçirmek
  • Endometriozis olgusu
  • Spiral kullanımı
  • Düşük
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram