fbpx

Tüp Bebek Tedavisi

Asla Umudunu Kaybetme...

Tüp Bebek Nedir?

Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftler için uygulanan tüp bebek tedavisi (IVF) kadından alınan yumurta ile erkekten elde edilen spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi işlemidir. Döllenen bu yumurtalar bölünmeye başlayarak embriyoyu oluştururlar. Anne adayının rahmine oluşan bu embriyolar yerleştirilir. 

Tüp bebek tedavisinin doğal gebelikten farkı döllenme işleminin laboratuvar koşullarında gerçekleşmesi ve anne adayının rahmine yerleştirilmesidir.

Tüplerde tıkanma, enfeksiyon, dış gebelik sonucu tüplerin çıkarıldığı veya cerrahi tedavisi mümkün olmayan hasarlı tüplerin olması, rahim ağzı salgısı ile sorunların olması, sperm kalitesi, düşüklüğü, nedeni açıklanamayan kısırlık, rahim içi aşılamada sonuç alınamaması, kilo ve yaştan kaynaklanan durumlarda çiftler tüp bebek tedavi yöntemini tercih etmektedir.

Tüp Bebek Tedavi Süreci

Düzenli adet gören kadının her ay bir adet yumurtası oluşur. Tüp bebek tedavisinde ise dışarıdan verilen hormon ilaçları ile bu sayı artırılır. Hastalara göre uygulanan tedavi protokolü farklılıklar gösterse de genel olarak yumurta gelişimi ve erken yumurtlamayı önleyici bir tedavi uygulanır.

Sonrasında yumurta takibi yapılarak gerekli ultrason ve kan testleri yapılır. Olgunluğa erişen yumurtalar çatlatma iğnesi ile toplanmaya hazırlanır ve erkekten alınan sperm ile döllenir.

Tüp Bebek Öncesi Çiftlerin Değerlendirilmesi 

Günümüzün yaşam şartlarında çiftler çocuk sahibi olmayı ertelemektedir. Bunun sonucunda ise yaşa bağlı olarak kadınlarda yumurta kalitesi ve rezervi erkeklerde de sperm sayısında azalma gözlenmektedir.

Tüp bebek öncesi çiftlerin değerlendirmesinde kısırlığın yani infertilitenin sebebi öğrenilmeli bunun sonucunda ise çifte uygun tedavi şeklinin belirlenmesi gerekir. Sonraki aşamadaysa çifte tedavi şeması çıkarılarak tedavideki muhtemel başarı oranı ve maliyet belirlenmelidir. Tüp bebek öncesi çiftin değerlendirilmesinde eğer çift için alternatif tedavi yöntemleri bulunuyorsa bunun bilgisi iletilmelidir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde erkek ve kadın ayrı ayrı değerlendirilmektedir. Bu yapılırken mutlaka çiftin daha önceki üreme ile ilgili hikayeleri dinlenmeli; alkol, sigara ve ilaç kullanımı olup olmadığı öğrenilmelidir.
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
camera-video
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram