fbpx

Sperm Dondurma

adım adım mutluluğa.

Sperm Dondurma

Erkekten alınan spermlerin ileride çözülerek tüp bebek tedavisinde kullanılmak için laboratuvar ortamında dondurulması işlemine sperm dondurma denir.

Sperm Toplama

Sperm dondurmak için erkekten sperm örneği alınır. Sperm örneği iki farklı yolla alınabilir. İlki klinikte bulunan sperm toplama odalarında mastürbasyon yöntemiyle alınır. İkincisi ise MESA, TESA işlemleri ile testisten sperm toplanmasıdır. Bu işlemler lokal ya da genel anestezi altında gerçekleşir. Hastanın sperm sayısının az olduğu veya mastürbasyon ile sperm veremediği durumlarsa sperm örneği için bu cerrahi işlemler uygulanır.

Sperm toplanmasından önce 3 gün cinsel perhiz yapılmalıdır. Bu süre içerisinde kesinlikle cinsel birleşme ya da mastürbasyon yapılmamalıdır. Sperm sayısını artırmak amacıyla cinsel perhiz süresini uzatmak yanlıştır. Bu şekilde sperm sayısı artarken sperm kalitesi ve hareketliliği düşer.

Sperm Analizi

Toplanan spermler dondurulma işleminden önce analiz edilir. Bu analizde spermin sayısı, hareketliliği ve yapısı değerlendirilir. Bu şekilde en sağlıklı spermler seçilerek dondurulur.

Sperm örneğinin istenilen kalitede olmaması durumunda doktor bir kez daha sperm örneği verilmesini isteyebilir. Sperm analizi bittikten sonra dondurulacak olan spermler özel formüle edilmiş sperm dondurma sıvısı kullanılarak -197 derecede dondurulur. Bu şekilde uzun yıllar boyunca korunur.

Sperm Dondurma İşlemi Hangi Koşullarda Önerilir?

  • Sperm üretimini bozabilecek ilaç kullanımı veya cerrahi işlemden önce
  • Sperm sayısında düşüklük olan ve bu ihtimalin daha da çoğalabileceği durumlarda
  • Testis veya bir başka kanserden dolayı kemoterapi uygulamalarından önce
  • Tedavi sırasında şehir dışında olması durumunda önerilir.
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
camera-video
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram