fbpx

Varikosel

Asla Umudunu Kaybetme...

Varikosel Nedir?

Varikosel testislerin toplardamarında meydana gelen genişlemeye denir. Sperm üretiminin azalmasında ve sperm kalitesinin bozulmasındaki nedenlerden biri de varikoseldir.
Varikosel görülme sıklığı yaşa bağlı olarak da artabilir. Ancak her varikoselin varlığı tedavi gerektiği anlamına gelmez. Gerekliyse uygulanan yöntem cerrahidir.

Varikosel Teşhisi Nasıl Konur?

Öncelikle teşhis için tecrübeli bir üroloji uzmanı muayene etmelidir. Üroloji uzmanı ayakta fiziki muayene ile varikosel teşhisini koyar. Muayeneye göre varikosel 3 dereceye ayrılır.

1.derece: Varikoselin en hafif derecesidir ve ayakta ıkınma ve öksürük ile ele gelme şeklinde tespit edilir.

2.derece: Karın iç basıncını artırmaya gerek duymadan ayakta el ile muayeneyle anlaşılır.

3.derece: Varikoselin en ağır derecesidir. Ayakta gözle görülebilen varisli damarlar vardır.

Fiziki muayenenin güçleştiği durumlarda skrotal renkli doppler ultrasonografi tetkiki yapılır. Böylece damarların çapları, damarlara kirli kanın geri gidip gitmediği testiste hacim kaybı olup olmadığı belirlenir.

Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel ilaç kullanımı ile tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Açık cerrahi, laparoskopik cerrahi ve anjioemboliasyon işlemleri uygulanmaktadır.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte laparoskopik cerrahi işlem ile anjioemboliasyon işlemi tercih edilen işlemler değildir. Operasyon esnasında cerrahın görüş kabiliyetini artıran mikroskop altında yapılan varikosel ameliyatı mikroskopik varikoselektomi olarak adlandırılmaktadır.

Mikroskopik varikoselektomi kasık bölgesinden yaklaşık 2cm’lik bir kesik açılarak gerçekleştirilir. Mikroskop altında testisin genişlemiş tüm toplardamarları bağlanır.

Bu işlemin en büyük avantajı tüm toplar damarların ve atardamarın daha iyi görünerek işlemin yapılmasıdır. Bu şekilde operasyonun riskleri en aza indirgenir ve varikoselin tekrarlaması durumu azaltılır.

Varikosel Ameliyatı Kimlere Yapılır?

• Testis boyutunda küçülme olan hastalara
• Testis kıvamında yumuşama olan hastalara
• Doppler tetkiki sonucunda kanın geri kaçışının belirlendiği hastalara
• Doppler tetkiki ile damar genişlemesi 3mm üzerinde olan hastalara
• Spermiogram testinde sperm parametrelerinin bozuk olduğu hastalara varikosel ameliyatı yapılır.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

• Testiste olan ağrı
• Testiste kabarıklık
• Testiste şişlik ve sıcaklık hissi
• Damarda gözle görülebilen genişleme
• Testislerde küçülme olması.
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram