fbpx

Rahim Filmi (HSG)

adım adım mutluluğa.

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim filmi (HSG) rahim ve tüpleri görüntüleyen bir röntgendir. Normal röntgenden farklı olarak rahim ağzından verilen özel sıvı ile rahmin ve tüplerin görüntülenmesini sağlar. Bunun sayesinde rahim iç duvarı ile ilgili patolojiler, tüplere ait problemler varsa öğrenilir.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Öncesinde hasta röntgen masasına jinekolojik muayene pozisyonunda yatırılır. Vajina steril edilir ve rahim ağzı sabitlenir. Rahim ağzından içeriye yumuşak plastik bir kanül yerleştirilerek rahim ağzından rahim içine özel bir sıvı verilir. Rahim içi ve tüplerin daha iyi görünmesini sağlayan bu sıvının içeriğinde bulunan iyot X ışınlarını tutar ve görüntüleme cihazında tanı konmasına yardımcı olur. Sıvı rahim içerisinde yayıldıktan sonra röntgen cihazı ile görüntü alınır. HSG yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürmektedir.

Rahim Filmi Öncesi Neler Yapılmalı?

  • Rahim filmi esnasında gebelik olmaması için cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • Rahim filmi çekiminden 3 gün önce doktorun verdiği antibiyotiği içmelisiniz.

Rahim filmi çekimi esnasında genelde bir ağrı olmamakta genelde adet ağrısı gibi bir ağrı hissedilmektedir. Ancak bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiği için isterseniz anestezi ile de rahim filmi çektirebilirsiniz.

Rahim Filmi Neden İstenir?

  • Kısırlık sorunu olan kadınlarda gebeliği engelleyen sebepleri bulmak için HSG istenir.
  • Sebebi bilinmeyen düşüklerde yeniden bir düşük yaşanmaması ya da riskleri en aza indirmek için istenir.
  • Rahim kanallarındaki anormallikler ve kanser gibi ciddi hastalıkların teşhisini yapabilmek için istenir.

Rahim Filmi Sonrasında Neler Yapılmalı?

  • İlk 2 hafta cinsel ilişkiye girmemek gerekir.
  • Hafif bel, kasık ağrısı olabilir. Doktorunuz ağrı kesici verirse kullanabilirsiniz.
  • Rahim filmi sonrası ateş, kötü kokulu akıntı, bulantı, kusma gibi komplikasyonlar görülürse mutlaka doktora gidilmelidir.
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram