fbpx

Yumurta Dondurma

adım adım mutluluğa.

Yumurta Dondurma

Kadının yumurtalığından elde edilen yumurta hücrelerinin yani oositlerin ileride bebek sahibi olabilmek için dondurularak saklanması işlemine yumurta dondurma denir.
Yaşın ilerlemesi ile yumurtaların kalitesi ve sayısında azalma olur. Yumurta dondurma işlemi ile kadın kendini hazır hissettiği zaman çocuk sahibi olabilir.

Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Adetin 2. Veya 3.günü hormon iğneleri kullanılarak 10-15 gün boyunca yumurta büyütme tedavisine başlanır. Yumurtaların büyüme süreci sık sık ultrason ile takip edilir. Yumurtalar yeterli büyüklüğe ulaştığında çatlatma iğnesi yapılır ve 36 saat sonra anestezi altında yumurtalar toplanır.

Vitrifikasyon yani hızlı dondurma işlemiyle yumurtalar toplanır. -196 derecede sıvı azot tankında yumurtalar dondurulur. Saklama süresi 5 yıldır ancak kişi 5 senenin sonunda isterse bu süreyi bakanlık izniyle uzatabilir.

Yumurta Dondurmanın Önemi

Yumurtanın yaşlanması gebe kalmayı zorlaştırır. Erken yaşta dondurulan yumurtanın kalitesi ileri yaşlarda da aynı olacaktır. Yani rahmin yaşlanması döllenme işleminin gerçekleşmesini engellemez. Döllenmenin olabilmesi için yumurtanın genç olması önemlidir.

Yaşın ilerlemesiyle yumurtanın sayısında ve kalitesinde azalma gözlenir. Over rezervi yani yumurtalık rezervi az olan kadınların kendiliğinden gebe kalma şansı azalır. Hatta bazı durumlarda gebelik olsa bile düşük olabilir. Bu nedenle ne kadar genç yumurta dondurulursa ileride gebelik şansı da o kadar artar.

Dondurma İşlemi Yumurtalara Zarar Verir mi?

Yumurta dondurma işleminde hücre içi moleküler hareket ve hücre metabolizması kısa süreliğine durdurulur. Bu şekilde hücrelerin ölümü gerçekleşmez. Hücrelerin ölümüne hücre içerisinde oluşan buz kristalleri sebep olur. Kullanılan dondurma tekniğiyle bu durum engellenir yani buz kristalleri oluşmaz ve hücreler sıvı azot içinde yıllarca korunur.

Yumurta Dondurma ile Sağlanan Gebeliklerde Bebekler Sağlıklı mıdır?

Yumurta dondurma işlemi doğacak olan bebeğe zarar vermez. Yapılan çalışmalarda yumurta dondurma ile doğan bebekler ile taze yumurta ile doğan bebeklerin obstetrik ve perinatal sonuçları karşılaştırıldığında farklılık gözlenmemiştir. Ayrıca dondurulan yumurtalardan elde edilecek olan embriyoların da dondurulması doğum oranında olumsuz bir etkiye sebep olmaz.

Yumurta Dondurma İşlemini Kimler Uygulayabilir?

  • Kanserden dolayı kemoterapi görecek olan kadınlar
  • Yumurtalık fonksiyonlarını kaybedecek cerrahi operasyon geçirecekler
  • Yumurta rezervi düşük olanlar
  • Aile geçmişinde erken menopoz hikayesi olanlar
  • İleri yaşlarda bebek sahibi olmak isteyen kadınlar.
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram