fbpx

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Asla Umudunu Kaybetme...

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Günümüzde tedavi için birçok etkin ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların amacı foliküllerin gelişimini sağlayarak gebelik oranını artırmaktır. Özellikle yardımcı üreme tekniklerinde birden fazla yumurta elde edilmesi önemlidir. Bu yumurtaların uyarılması için yumurtanın üremesinden sorumlu olan FSH ve LH hormonları kullanılmaktadır.

Klomifen
Klomifen FSH salımını artıran kısırlık tedavisinde kullanılmaya başlayan ilk ilaçtır. Adetin 5 ile 9.günleri arasında kullanılan tablet ilaç overlerda birde fazla folikül(yumurta) gelişimini sağlayabilmektedir.

Uriner FSH
Menopoz sonrasında kadınların idrarından saflaştırarak elde edilen ve FSH hormonu içeren ve yumurtalıkların uyarılmasını sağlayan bir ilaçtır. Deri altından her gün enjeksiyon yapılarak kullanılır.

Human Menopozal Gonadotropinler (HMG)
Menopoz döneminde kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilen, FSH ve LH hormonlarını da içeren ve yumurtalıkları uyaran bir ilaçtır. Deri altından her gün enjeksiyon yapılarak kullanılır.

Rekombinant FSH
Genetik mühendislik sayesinde laboratuvar şartlarında üretilen prepatları %100 saf olan ilaç FSH ile yumurtalıkları uyarır. Amacı birden fazla yumurta elde etmektir ve deri altına enjeksiyon şeklinde uygulanır.

Tüp Bebek Tedavisi İlaçlar 

FSH ve LH hormonunun salgılanmasına yardımcı olan ve beyinde hipotalamus adlı merkezden salınan Gonadotropin Relasing hormonunun sentetik halde elde edilen formudur. İğne şeklinde veya burun spreyi şeklinde kullanılabilir.
LH’ın erken yükselmesi foliküllerin erkenden çatlayarak kaliteli yumurta elde edilme şansını azaltır. GnRH analoglarının uygulanması ile LH hormonunun erken yükselişi önlenir.

GnRH Antagonistleri
GnRH analogları ile aynı etkiye sahiptir fakat etki gösterme ve kullanım süresi daha kısadır. Bu da hem zamandan hem de hemde parasal açıdan kazanım sağlar.

Human Koryonik Gonadotropini (Çatlatma iğnesi)
Zamanlaması önemli olan HCG enjeksiyonu kadında yumurta çatlamasını sağlar. Yumurta toplanmasından 35-36 saat kadar önce enjekte edilen bu enjeksiyondan hemen hemen 36-38 saat sonra folikül çatlaması meydana gelerek yumurtalar salınır. Bu hormonun etkisi büyümüş foliküller içindeki yumurtaları olgunlaştırmak ve döllenmeye hazırlamaktır.

Progesteron
Embriyonun endometriuma sağlıklı olarak yerleşmesi için progesteron hormonunun yeterli miktarda salgılanması gerekir. Tüp bebek tedavisi ve mikroenjeksiyonu desteklemek için bu hormon dışarıdan alınmaktadır.

Luteal faz desteği denilen bu tedavinin ağızdan tablet, cilt altı iğne ve vajinal ovül formları bulunur. Genelde yumurta toplama gününe kadar vajinal kapsül günde 3 kere 1 ‘er kez kullanılmaktadır ve gebelik testine kadar devam etmektedir. Gebelik testi pozitif çıkarsa doktorunuzun yönlendirmesine göre devam eder ya da ilacı kesebilirsiniz.

Letrazol
Yumurta gelişiminin zor olduğu hastalarda kullanılan ilaç, adetin 2-4. günü başlanarak günde 2 tablet olmak üzere toplamda 5 gün kullanılır. Yumurta gelişimi sağlanamadığı takdirde arka arkaya 3-4 adet dönemi kullanılabilmektedir.

Diğer ilaçlar

Folikasit (Folbiol veya Centrum): Bebeklerin sakat doğmasını engellemek için tedavinin başlangıcından itibaren günlük olarak verilen bir vitamindir.

Dostinex Tablet: Prolaktin hormonu yüksek olan hastalara verilir ve haftada 2 kez kullanılmalıdır.

0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
camera-video
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram