fbpx

Aşılama

adım adım mutluluğa.

Aşılama Nedir?

Aşılama yani inseminasyon düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir tedavidir. Hem kadın hem erkek için uygulanan testler sonucunda çiftin aşılamaya uygun olup olmadığı kesinleştirilir. Tüp bebek öncesinde uygulanan bu yöntem gebelik şansını artırmaya yöneliktir.

Kadının jinekolojik muayenesi, tüplerin açıklığı ve ultrasonografi ilk aşamada dikkate alınır. Erkekte ise semen analizi ayrıntılı bir şekilde tetkik edilir.

Aşılamada amaç döllenme ortamını fallop tüpleri içerisinde yumurta ile spermin birbiriyle buluşma şansını artırmaktır. Özellikle hafif sperm bozukluğunda, laparoskopik tedavi edilmiş endometriozis olgularında ve nedeni açıklanamamış kısırlıkta aşılama tercih edilir.

Aşılama Nasıl Uygulanır?

Kadının yumurtalıklarını uyarıp yumurtalar çatladıktan sonra yıkanmış ve konsantre edilmiş spermleri rahim içerisine transfer edilmesi şeklinde uygulanır.

Aşılama sonucunda en önemli komplikasyon çoğul gebelik ve enfeksiyon gibi durumlardır. Bu nedenle aşılama yapılmadan önce kadında uyarılan olgun yumurta sayısı 4 ve üzerinde ise çift bu durumdan haberdar edilmelidir. Hatta gerekirse tedavi iptal edilerek aşılama yerine tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.

Aşılama tedavisinde kadının yaşı, kısırlık süresi, tüplerin açıklığı, erkek sperminin sayısı ve spermin hareket düzeyi başarı oranını artırmaktadır.

Aşılama Sonrasında Neler Yapılmalı?

Aşılama sonrasında kasıklarda biraz ağrı ve kramp görülebilir. Çift normal yaşamlarına devam edebilir. Ancak bu süreçte sağlıklı ve dengeli beslenme önemlidir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında başka bir ilaç kullanılmamalıdır.
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram