fbpx

Azospermi

adım adım mutluluğa.

Azospermi Nedir?

Menide hiç sperm olmaması durumuna Azospermi denir. İnfertilite sorunu olan erkeklerin %15’inde görülebilen Azospermi tanısını koyabilmek için en az iki sperm örneği santrifüj edilerek incelenir. Sonrasında ender de olsa sperm bulunabilir ve bu spermler kullanılarak mikroenjeksiyon yapılabilir.

Azospermi Çeşitleri Nelerdir?

Azospermi iki farklı şekilde görülür. İlki tıkanıklığa bağlı olan azospermidir; ikinci ise tıkanıklığa bağlı olmayan azospermidir.

Tıkanıklığa bağlı olan azospermide testislerde sperm hücresi bulunsa bile testiste veya kanallarda yaşanan tıkanıklardan dolayı meni dışarı çıkamaz. Doğuştan olan sperm kanallarının eksikliği ya da enfeksiyonlar buna sebep olur.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi menide hiç sperm olmaması ya da az sperm olması durumudur. Bunun nedeni ise hormonal veya genetik bozukluklar, testislerin doğuştan yukarıda olmasından kaynaklanabileceği gibi ve kanser tedavisi, radyasyon alınması da olabilir.

Azospermi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Azospermi durumunda PESA-TESA, TESE işlemleriyle testis cildi kesilmeden iğne ile sperm çekilir. Son zamanlarda Mikro TESE operasyonuyla azospermi tedavisi yapılmaktadır. Genel anestezi uygulanarak yapılan işlemde spermin bulunacağı bölgelerden doku örnekleri alınır ve mikroskop altında canlı sperm hücreleri seçilir. Eğer doku örneklerinden canlı sperm bulunamazsa sonuçlar patolojiye gönderilir ve bu alınan sonuçlara göre Mikro TESE operasyonu yenilenir.

Azosperme Neden Olan Faktörler Nelerdir?

  • İlerleyen yaştan dolayı sperm üretiminde azlık
  • Kalitesiz yemek, obezite, az beslenme
  • Hormonda düzensizlikler
  • Stres, psikolojik sorunlar, iş ve ailesel etkenler azospermiyi etkileyebilmektedir.

Azospermi spermiyogram denilen yöntem ile kesinleştirildikten sonra üroloji ve kromozom değerlendirilmesi yapılır. Azosperm olgularda yapısal ve sayısal kromozomal problemler görülebilmektedir. Bu nedenle koromozomal değerlendirmeye gerek vardır.

0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
camera-video
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram