fbpx

Normal Sperm Sayımı

Asla Umudunu Kaybetme...

Normal Sperm Sayımı Nedir?

Normal sperm sayımı için spermiogram bir diğer adıyla semen testi yapılır. Spermiogram testi ile meni içinde sağlıklı sperm hücre miktarı ve kalitesi laboratuvar ortamında gözlenir.

Bir yıl boyunca düzenli ve korumasız ilişkiye giren ancak gebelik elde edilemeyen çiftlere ilk olarak uygulanan testlerden biri de normal sperm sayımı olmaktadır. Bu şekilde üreme için gerekli olan sağlıklı ve hareketli sperm hücresinin miktarı analiz edilir.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi yaptırdığınız klinikte erkek için özel hazırlanmış sperm verme odasında meninizi özel kapta vermelisiniz. Böylece laboratuvar ortamına hemen ulaştırılan sperm örneği üzerinde çalışılır.

Menideki sperm sayısı, hareketliliği, şekli yönünden incelemesi yapılır ve laboratuvarda bazı işlemlerden geçirilerek en iyi spermler seçilir.

Eğer hasta mastürbasyon yolu ile sperm analizi veremezse Mikro TESE yöntemiyle testislerden ince bir iğne yardımıyla sperm alınabilir.

Normal Sperm Sayımından Önce Neler Yapılmalı?

Sperm örneği verilmeden önce erkeğin 3 gün cinsel perhiz yapması gerekir. Bu süre daha uzun ya da daha kısa olmamalıdır. Çünkü 3 günden az olan perhizlerde sperm sayısı düşük, 5 günden fazla olan perhizlerde ise sperm hareketinde azalma söz konusu olur. Bu nedenle en ideal süre 3 gün olarak hastaya bildirilir.

Sperm sayımı öncesinde sigara ve alkol kullanılmamasında fayda vardır. Bunun yanı sıra bitkisel çay, ilaç ya da herhangi bir bitkisel tedavi ürünü de kullanılmamalıdır.

Normal Sperm Sayımı Kimlere Yapılır?

  • Tüp bebek tedavisi için başvuran hastalara.
  • Bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edemeyen çiftlere.
  • İnfertilite yani kısırlık teşhisinin netleştirilmesi gereken hastaya.
  • Varikosel, inmemiş testis sorunu yaşayan hastalara.
  • Kemoterapi, radyoterapi tedavisi gören hastalara yapılır.
0+
Yıllık Tecrübe
0+
Sağlıklı Bebek
0+
İnfertilite Tecrübesi

Ön Görüşme ve Danışmanlık

Umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin! İnfertilite, kısırlık, tüp bebek konularında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilir, İzmir'de tüp bebek tedavisine başlamak için tüp bebek fiyatlarını ve ücretlerini öğrenmek için ön görüşme randevusuna gelebilirsiniz.
RANDEVU PLANLA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram